Elektronický účet Sociální pojišťovny: K čemu slouží?

0
142
Shot of a young woman working on a computer in her home office

Snaha Sociální pojišťovny o přesun poskytovaných služeb do online prostoru začala již dříve, když se na jejím portálu e-Služby objevil přístup k aplikaci Individuální účet pojištěnce. Po přihlášení jste si tak mohli prohlédnout stav vašeho účtu – údaje o vyměřovacích základech, obdobích důchodového pojištění a mzdových bodech. Elektronizace služeb pokračuje a Sociální pojišťovna díky tomu představila aplikaci Elektronický účet pojištěnce.
Elektronický účet Sociální pojišťovny: K čemu slouží?
Zdroj: Shutterstock

Co poskytuje Elektronický účet pojištěnce?

První služba, kterou můžete v rámci Elektronického účtu pojištěnce využít, je modernizovaný Individuální účet pojištěnce. Uživatelé původní verze této aplikace již budou zvyklí na tyto prvky:

informace o změnách stavu individuálního účtu za vybraný kalendářní rok,
historii změn stavu individuálního účtu od roku 2004,
informace o jednotlivých pojištěních podle typu nebo období.
Elektronický účet pojištěnce však přináší několik novinek:

zobrazení období pojištění u jednotlivých zaměstnavatelů,
seznam období, kdy se pojištění neplatilo nebo neplatí,
období, kdy bylo sociální pojištění přerušeno,
seznam uzavřených smluv v rámci druhého pilíře.
Co je cílem služby?

Hlavním přínosem pro pojištěnce je, že prostřednictvím elektronického účtu si mohou rychle a jednoduše najít informace o evidovaných obdobích zaměstnání. Takový přehledný seznam vašich údajů, které má Sociální pojišťovna k dispozici, je výhodou zejména při odchodu do důchodu.

Z pohodlí domova si online zkontrolujete, zda jsou informace správné a kompletní. Pokud by náhodou chyběl záznam o některém zaměstnání, budete jej muset dodatečně zdokladovat. Vyhnete se tak situaci, že by vám Sociální pojišťovna vypočítala výši důchodu s tím, že by nebylo započteno určité období, které máte odpracováno.

Pokud byste chtěli získat informace o pojištění a víte, že Sociální pojišťovna je má zaevidované, můžete elektronický účet využít k jejich stažení. V seznamu umíte vyhledávat a uspořádat výsledky podle různých parametrů. Následně máte na obrazovce stále dostupné tlačítko „Vytisknout“, nebo „Stáhnout jako PDF.“ Díky tomu si požadované informace dokážete uložit a vytisknout přímo z webu e-Služby Sociální pojišťovny.

Komunikace s pojišťovnou

Dalo by se říci, že služba Elektronický účet pojištěnce je nově předělanou aplikací Individuální účet pojištěnce. Přibylo pár funkcí ve vyhledávání či třídění údajů a přehlednější uživatelské rozhraní. Nejvýznamnější změna se však teprve chystá. Služba Elektronický účet pojištěnce by v budoucnu měla umožňovat obousměrnou komunikaci přímo se Sociální pojišťovnou.

Již dnes se v této e-Službě dají pojišťovně zasílat formuláře, například při reklamaci. Jde ovšem pouze o jednosměrnou zpětnou vazbu, která má od plnohodnotné komunikace daleko. Avšak systém byl během modernizace navrhován tak, aby implementace tohoto užitečného rozšíření proběhla bez větších problémů.

Časem by tak pojištěnci nemuseli kvůli každému úřednímu úkonu chodit přímo na pobočku Sociální pojišťovny v místě jejich trvalého bydliště. Stačilo by se z domova přihlásit do portálu e-Služby a vybavit vše potřebné.

Aktivace Elektronického účtu pojištěnce

Chcete-li získat online přístup do vašeho Elektronického účtu pojištěnce, musíte absolvovat jednu návštěvu na pobočce Sociální pojišťovny. Tam je třeba podat tiskopis označené jako Dohoda o používání elektronických služeb. Po jeho předání získáte přístup do portálu. Pokud chcete ušetřit čas jeho vytištěním a vyplněním doma, můžete si formulář nalézt na webu Sociální pojišťovny nebo klikněte na tento odkaz a dokument se vám hned stáhne.

Cropped close up image woman hands holding pen typing on laptop student do homework prepare essay make research, businesswoman communicate online with client solve business questions distantly concept

Po registraci můžete začít využívat všech služeb, které Sociální pojišťovna dosud stihla předělat do elektronické formy. Samozřejmě, když budou přibývat další, vy k nim budete mít hned přístup bez nutnosti další aktivace osobně na pobočce pojišťovny. Nejblíže je v plánu elektronická PN, která by se pojištěncům měla zpřístupnit 1. června 2022.

K přihlášení můžete využít web portálu přes internetový prohlížeč v počítači nebo praktickou mobilní aplikaci. Při přihlašování lze použít tradiční metodu s heslem. Pro majitele elektronického občanského průkazu (eID) je dostupná i alternativa pomocí jejich dokladu totožnosti.

Prostředí aplikace i webové stránky bylo navrhováno tak, aby se v něm dalo snadno orientovat. Pokud byste se přesto drželi raději návodu, můžete kliknout na tento odkaz a stáhnout si tak oficiální uživatelskou příručku Elektronického účtu pojištěnce. Naleznete tam podrobný popis funkcí dostupných na webovém portálu iv mobilní aplikaci, a to is obrázky přímo z aplikace.

Předchozí článekZemřel vám blízký? Na jaké dávky máte nárok?
Další článek10 tipů, jak se nespálit při hypotéce, v době růstu úrokových sazeb