Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Musíte to stihnout do konce září

0
159
Family, Doctor, Healthcare And Medicine, General Practitioner, Medical Insurance

Jak se prohlásit z jedné pojišťovny do druhé?
Co když si změnu pojišťovny rozmyslíte?
Pozor na chyby, mohou vás stát stovky eur
4 důvody, proč zvážit změnu zdravotní pojišťovny
Některé výhody nové pojišťovny lze čerpat již letos
Benefity pojišťoven o kterých jste možná nevěděli
Svobodná volba zdravotní pojišťovny je jedním ze základních práv pacientů, občanů a pojištěnců. Pokud chcete změnit zdravotní pojišťovnu, můžete tak učinit jen jednou za rok. Pokud se chcete stát pojištěncem nové zdravotní pojišťovny od 1. ledna 2022, musíte tak učinit nejpozději do 30. září 2021. Pokud se však rozhodnete změnit zdravotní pojišťovnu, některé výhody můžete užívat již během letošního roku.

Jak se prohlásit z jedné pojišťovny do druhé?

Způsob se může u jednotlivých pojišťoven jemně lišit, potřebné informace naleznete na webových stránkách každé z nich. Obvykle lze žádost podat telefonicky, poštou, osobně nebo přes online přihlášku na webu. Přihlášku je však třeba vždy vlastnoručně podepsat.

Všeobecná zdravotní pojišťovna
Důvěra – zdravotní pojišťovna
Pojišťovna Union
Co když si změnu pojišťovny rozmyslíte?

Pojištěnec, který si podal přihlášku do jiné zdravotní pojišťovny a své rozhodnutí změnil, je oprávněn vzít ji zpět ve lhůtě do 30. září kalendářního roku bez uvedení důvodu. Pojišťovna mu musí vyhovět.

Pokud se stane, že vás někdo přepojistil bez vašeho vědomí, můžete podat podnět v nové zdravotní pojišťovně. V případě, že ta nevyhoví vaší žádosti o stornování přihlášky, můžete se obrátit na Úřad pro dohled nad zdravotní péčí, který její postup prověří.

Tip: Jak si zrušit životní pojistku co nejlevněji

Jak změnit zdravotní pojišťovnu 2021 (návod a benefity)

Zdroj: Shutterstock

Pozor na chyby, mohou vás stát stovky eur

Při vyplňování přihlášky si vždy zkontrolujte všechny potřebné údaje. V případě, že by nebyly všechny povinné údaje řádně vyplněny, přihláška nebude splňovat podmínky platnosti a nová pojišťovna vás nebude moci pojistit. Pokud podáváte přihlášku začátkem roku, můžete být klidní, pojišťovna vás na chybu upozorní a vy ji v klidu stihnete vyřešit a přihlášku podáte ještě jednou.

Vaší nejdůležitější povinností je oznámit změnu zdravotní pojišťovny svému zaměstnavateli do osmi dnů od jejího uskutečnění. V opačném případě vám může Úřad pro dohled nad zdravotní péčí udělit pokutu až do výše 331 eur. Aktuálně je to jediná věc, kterou musíte po podání přihlášky udělat. V minulosti jste museli nahlásit změnu kromě zaměstnavatele i všem lékařům (obecnému i specialistům).

Navíc jste měli povinnost, vrátit staré pojišťovně průkaz pojištěnce. Od ledna 2017 to však už neplatí. Samostatně výdělečně činná osoba, která změní zdravotní pojišťovnu, je povinna písemně oznámit nové zdravotní pojišťovně výši zálohy na pojistné do 8. ledna 2022.

Věděli jste, že nově už stačí i občansky s čipem? Od července 2018 již zdravotní pojišťovny na Slovensku přestaly vydávat klasické průkazy pojištěnce těm pojištěncům, kteří vlastní nový občanský průkaz s čipem, tedy eID. Pokud tedy ztratíte nebo zničíte svůj průkaz pojištěnce a vlastníte nový občanský průkaz s čipem, pojišťovna vám již nový průkaz pojištěnce nevydá. Všechny ostatní průkazy pojištěnce zůstávají platné až do skončení doby své platnosti.

4 důvody, proč zvážit změnu zdravotní pojišťovny

Síť lékařů „zasmluvněných“ pojišťovnou – Pokud zvažujete změnu, prověřte si, že i vaše budoucí pojišťovna má podchycené všechny lékaře, ke kterým chodíte.

Doctor or physician writing diagnosis and giving a medical prescription to female Patient

Kratší čekací doby na operaci u některých pojišťoven.

Benefity zdravotních pojišťoven se mění každý rok.

Vyřizujte věci online – pokud pojišťovna žádá osobní kontakt nebo to, aby člověk chodil vyřizovat věci na pobočku, vyberte si pojišťovnu, která to zvládne přes internet.

Některé výhody nové pojišťovny lze čerpat již letos

I když zdravotní pojištění měníte vždy k 1. lednu následujícího roku, některé pojišťovny umožňují využívat benefity ke zdravotnímu pojištění již v roce, kdy podáte přihlášku. Například pojišťovna Union vám zapůjčí monitor dechu pro novorozence na 6 měsíců – podmínkou je, aby oba rodiče byli pojištěnci uvedené pojišťovny, nebo měli podanou platnou přihlášku na následující rok.

Předchozí článekKdy pojišťovna zaplatí škody, které způsobil nájemník?
Další článekJak harmonizovat své tělo? Napoví nejen Kozorohům drahé kameny