Kdy pojišťovna zaplatí škody, které způsobil nájemník?

0
156
Facade of a modern apartment building

Pokud nechtěně vytopíte souseda, je to nepříjemné. S dobrým pojištěním nemovitosti se však mezilidské vztahy rychle urovnají. Co však, když proteče vana nájemníkovi žijícímu ve vašem bytě? Kryje pojišťovna škody iv takovém případě?
Kdy pojišťovna zaplatí škody, které způsobil nájemník?

Po pandemii se opět probouzí i trh s pronájmem bytů. Podle aktuální zprávy analytiků z Bencont Investments průměrné nájemné s energiemi se dostalo v Bratislavě už na úroveň 12,78 eura za čtvereční metr.

Pokud jste i vy šťastným majitelem investičního bytu, který pronajímáte, a myslíte dopředu, máte řadu možností. Odpovědnost za škody způsobené nájemníkem řeší některé pojišťovny připojištěním. Na škodu, která vznikne při užívání domu či bytu, se za běžných okolností vztahuje pojištění odpovědnosti za škodu z vlastnictví nemovitosti.

„Taková škoda je kryta se standardním limitem plnění v rámci pojištění odpovědnosti za škodu. Některé pojišťovny mají na odpovědnost za škodu připojištění i na obyvatele bytu – tedy nájemníka,“ radí odborník zprostředkovatelské společnosti Umbrella Group Martin Jurkemik.

Pouze členové domácnosti

Standardní pojištění odpovědnosti za škodu z vlastnictví nemovitosti pokrývá celou škálu událostí. Patří sem například prasklá vodovodní trubka, která vytopí i sousedy, taška letící ze střechy vašeho domu na auto na vedlejším pozemku, případně máte-li pojištěnou i odpovědnost členů domácnosti, tak dokonce i míč, kterým vaše děti rozbijí sousedovo okno.

Problém však může nastat, pokud nemovitost, kde k pojistné události došlo, užívá někdo jiný – tedy nájemník. Definice pojištěného ve smluvních podmínkách může nájemníka vyloučit z okruhu osob, na které se odpovědnost za škodu v pojištění nemovitosti nebo domácnosti vztahuje.

Většinou mají pojišťovny pravidla nastavena tak, že pojištěnými jsou jen členové domácnosti. \“Za členů domácnosti se považuje vlastník a jeho blízké osoby, které s vlastníkem bydlí v dané nemovitosti,\“ upřesnil specialista na pojištění domácností.

Tip: Ceny nemovitostí rostou. Co s nimi udělá třetí vlna pandemie?

Nový pojem v pojištění – obyvatel bytu

Jelikož investiční pronajímání bytů a domů je u nás zejména záležitostí posledních deseti let, vhodný typ pojištění je třeba hledat v novějších produktech pojišťoven. „Zorientovat se v pojištění odpovědnosti však není jednoduché. Často je to změť odstavců, které na sebe vzájemně odkazují křížem přes pojistné podmínky. Pomoci může schopný makléř,“ radí Jurkemik.

V některých zemích je povinné pojištění odpovědnosti osob za způsobené škody. Jde o pojištění podobné našemu povinnému smluvnímu pojištění na auta (PZP) – každý obyvatel je povinně pojištěn, a pokud nedopatřením způsobí škodu někomu jinému, kryje se právě z tohoto pojištění.

„Jdete například k někomu na návštěvu, zachytíte se oblečením a nechtěně shodíte televizi. Zaplatíte nějakou spoluúčast ve výši pár desítek eur a zbytek zaplatí pojišťovna za vás,“ vysvětluje princip takového pojištění M. Jurkemik.

Kdo zaplatí škody, pokud jmenovka na dveřích bytu nesedí?

Architectural details of modern apartment building.

Problém s krytím vzniklých škod může nastat iv případě, že se vám o pořádek v bytě stará uklízečka: I ta může mít jednou za čas špatný den a rozbít vám cennou sochu nebo drahý televizor. „Škodu, která vznikne při úklidu, údržbě a opravách v bytě, drtivá většina pojišťoven nekryje. Úklid nebo opravář by však měli mít uzavřené pojištění odpovědnosti za škodu jako podnikatelé,“ vysvětluje M. Jurkemik.
Rodiče nebo prarodiče svěří do užívání byt v paneláku svému dospělému potomkovi: Vznikne-li škoda, odpovědnost za škodu z jejich pojištění nemovitosti nebude možné uplatnit. Jak jsme již zmiňovali, ta se totiž vztahuje pouze na osoby, které bývají s majitelem ve společné domácnosti.
Škodu v mém bytě způsobil kamarád, který u mě přechodně bývá: Ani na tento druh podnájemníka se nevztahuje definice blízké osoby. Chcete-li mít spokojený spánek, uzavřete s dočasným spolubydlícím nájemní smlouvu – byť i na 1 euro. Jednodušší situace by nastala v případě, kdyby šlo o kamaráda, který vlastní jinou nemovitost a má ji pojištěnou. V tom případě by případné škody byly hrazeny v rámci odpovědnosti za škodu z jeho pojištění.

Předchozí článekJak získat levnější pojistku na vůz a co ovlivňuje její cenu?
Další článekChcete změnit zdravotní pojišťovnu? Musíte to stihnout do konce září