Kdo je Warren Buffett a co nás může naučit o investování v krizi?

0
155
Young woman trading online

S majetkem v hodnotě více než 115 miliard dolarů je Warren Buffett jedním z nejúspěšnějších podnikatelů a investorů na světě. Není proto překvapením, že množství lidí se chce dozvědět co nejvíce o jeho životě a investičních strategiích. Naštěstí, Warren Buffett se o své dlouholeté zkušenosti rád dělí v různých rozhovorech a článcích.
Kdo je Warren Buffett a co nás může naučit o investování v krizi?

Společnosti Warrena Buffetta

Každému, kdo se již o Buffetta zajímal, by mělo být dobře známo jméno Berkshire Hathaway. Jedná se o mezinárodní holdingovou společnost, jejíž akcie začal nakupovat již v roce 1962. Netrvalo ani 3 roky a Buffett vlastnil většinový podíl společnosti působící v textilním průmyslu.

Berkshire Hathaway se v dnešní době zaměřuje na dvě hlavní podnikatelské aktivity: správu menších dceřiných společností, které vlastní a investování do jiných, velkých korporací. Jelikož Warren Buffett je aktuálně vlastníkem a generálním ředitelem Berkshire Hathaway, dalo by se říci, že má majetek ve formě investic nebo celých společností v oblastech, jako:

potravinové řetězce,
železnice,
dekorace do domácností,
distribuce elektřiny a plynu,
prodej šperků.
Investování během krize

Warren Buffett poprvé investoval, když mu bylo 11 let. Při jeho věku 91 let to znamená, že už má 80leté zkušenosti s investicemi. Za tu dobu se na trhu odehrálo několik úpadků, se kterými se Buffett musel jako investor vypořádat. V otázkách ohledně nakládání s financemi během krize často zmiňuje finanční krizi z roku 2008.

Nechoďte s davem

Hodnota akcií na burze Spojených států amerických 29. září 2008 klesla o 1,2 trilionu dolarů. Investoři prodávali bez ohledu na to, co vlastnili. Minimálně jeden však nešel s davem ai přes úpadek trhu nakupoval. Dalo by se dokonce říci, že nakupoval právě díky krizi na burze. Byl to právě Warren Buffett a jeho společnost Berkshire Hathaway.

Buffett se ve svém investičním životě řídí pravidlem: „Když všichni kolem vás prodávají, nakupujte. Když všichni kolem začnou nakupovat, prodávejte.“ Přesně to dělal i během krize v roce 2008.

Na úpadek akciového trhu se nedíval z krátkodobého hlediska. Zatímco většina investorů viděla aktuální ztrátu na účtech, Buffett viděl příležitost k zisku, když se situace opět stabilizuje a začne zlepšovat. „Koupil jsem si kousek americké budoucnosti za zlevněnou cenu,“ řekl Warren Buffett o krocích, které učinil během krize.

Vyhledávejte jistotu

Kromě načasování nákupu akcií má Buffett rady také o společnostech, do kterých investovat. Podle jeho názoru je krize ideální čas na nákup akcií velkých společností podnikajících na národní, případně mezinárodní úrovni. V jeho případě to byly zejména Goldman Sachs a General Electric. „Velké a obvykle stabilní společnosti pocítí také na příjmech vliv krize. Avšak za 5, 10 či 20 let budou opět lámat rekordy,“ vysvětlil Buffett.

Jak dnes investuje Warren Buffett?

Zajímá vás investiční strategie jednoho z nejbohatších podnikatelů na světě? Zde je několik zásad, které se Warren Buffett naučil během svých 80 let investování.

Nemyslete jen na zisk

Možná to zní jako přesný opak toho, co má investice splňovat. Nicméně Warren Buffett říká, že spekulativní investiční strategie většinou nebývají výhodné. Cílem vaší investice by mělo být podílení se na rozvoji dané firmy. Právě vytrvalou podporou jejích podnikatelských aktivit dosáhnete investice, která vám bude dlouhodobě generovat profit.

Před investicí do akcií společnosti se o ní co nejvíce informujte. Není tím ale myšlena pouze kontrola jejího stavu z hlediska financí (roční obrat, dluhy…). Seznamte se is její historií a cíli. Velkou výhodou je i to, pokud se vyznáte v oblasti jejího působení.

„Kupujte akcie společností proto, že je chcete vlastnit, ne proto, že chcete, aby narostla jejich hodnota.“ – Warren Buffet

Nadměrná diverzifikace umí uškodit

Warren Buffett tvrdí, že pokud se ve svých investicích skutečně vyznáte a důvěřujete jim, není důvod k přehnané diverzifikaci. Byly časy, kdy akcie jedné společnosti tvořily až 35% Buffettova investičního portfolia. Podle jeho názoru jsou fondy s akciemi 40 – 60 společností vhodné pouze pro amatérské investory. Jakmile je pro vás investování více než jen výhodnější alternativa ke spořicím účtům, je třeba se zaměřit na kvalitu a ne kvantitu.

Business Team Investment Entrepreneur Trading discussing and analysis graph stock market trading,stock chart concept

„Diverzifikace je ochranou před neznalostí. Nemá velký smysl pro lidi, kteří vědí, co dělají.“ – Warren Buffet

Buďte trpěliví

Žijeme v době, kdy každý chce mít všechno hned. Warren Buffett však připomíná, že cesta za úspěchem je dlouhá a hrbolatá. O to víc však člověka potěší dosažení nastavených cílů.

Tato řada se sice dá aplikovat ve více oblastech života, ale v investování je obzvláště důležitá.

Předchozí článek10 tipů, jak se nespálit při hypotéce, v době růstu úrokových sazeb
Další článekČasování trhu je dobrý sluha, ale špatný pán. Zůstaňte raději stále zainvestován!