Pokud by existoval hypotetický geniální investor, který by se dokázal každý rok vyhnout nejhoršímu měsíci na amerických akciových trzích, dosáhl by od roku 1900 výnosu 18 procent ročně, což je téměř dvojnásobek toho, jako kdyby zůstal nonstop plně zainvestován. Na druhé straně, pokud by nesprávně načasoval vstup a výstup z trhu a každý rok by zmeškal měsíc, kdy index S&P 500 doručil nejlepší zhodnocení, jeho roční výnos by dosáhl jen 1,5 procenta.
Časování trhu je dobrý sluha, ale špatný pán. Zůstaňte raději stále zainvestován!
Komerční spolupráce
Jiné statistiky ukazují, že pokud investor v průběhu investičního horizontu 20 let vynechá 10 nejlepších růstových dní na akciových trzích, jeho celkové zhodnocení klesne o polovinu, pokud zmešká 20 nejlepších dní, připraví se až o čtyři pětiny celkového zhodnocení a v případě zmeškání 30 nejlepších dní se dostane už do ztráty.
Časování trhu je sice dobrým sluhem, ale mimořádně špatným pánem. Systematicky nedokáže nikdo dokonale kupovat na minimech a prodávat na maximech. Zejména nezkušení běžní investoři často vyskakují z investic při první korekci ignorujíc minimální doporučený investiční horizont. A často nakonec prodávají na dně. A naopak, naskakují do trhu teprve tehdy, když se v médiích objevují první optimistické zprávy.
Ale burzy reálný vývoj ekonomiky či války vždy s jistým časovým horizontem předbíhají. Běžní lidé proto podstatnou část rallye z minim promeškají. Neintuitivní totiž akcie obecně nejvíce rostou těsně před ukončením recesi a odrážejí se již v prvních chvílích po vypuknutí válek, což se v zásadě potvrdilo iv případě aktuálního ukrajinského konfliktu.
Proto je lepší se časování trhu vyhnout a zůstat stále zainvestován. A to i během krizí, válek či obav z rozpadu finančního systému, při převaze skepse, nervozity a averze vůči riziku. Hlavní výhodou takového přístupu je průměrování cen, které z dlouhodobého hlediska rostou v důsledku technologického pokroku či demografického vývoje.

Trhy a ekonomika se totiž vždy dokázaly z nejrůznějších krizí vzpamatovat, vymazat ztráty a posunout se na nová historická maxima. Tak jak to udělali při dot.com bublině, finanční krizi z přelomu let 2008 a 2009 nebo koronašoku. A tak jak to udělají iv případě aktuálního zvýšeného geopolitického napětí, komoditního nabídkového šoku a protivětrů kolem vysoké inflace a odebírání měnové akomodace. Žádá si to jen trpělivosti.
Investor, který nakoupil americké akcie den před pádem Lehman Brothers a zůstal plně zainvestován, se dnes může těšit z téměř 11procentního ročního výnosu. A téměř 15procentní roční výnos dosahuje člověk, který nastoupil do trhu chvíli před prudkým koronavý prodejem v únoru 2020 a nevyskočil z něj.