Srážka s jelenem či divočákem. Jak postupovat a která pojistka kryje škodu?
Jaké nástrahy na cestách s sebou přináší podzim?
V podzimním období by měli být řidiči za volantem více ostražití. S měnící se teplotou ovzduší se mění i podmínky na vozovkách. „Ráno a už i pozdě večer je tak chladno, že i na suchém asfaltu na letních pneumatikách může klouzat. Problémy způsobuje také nízko položené slunce, které když svítí řidiči do očí, výrazně zhoršuje reakční čas a rozhled,” objasňuje motoristický novinář.
No a v neposlední řadě je to i zvýšený výskyt divoké zvěře u vozovek. „Počet škodních událostí, které jsou způsobeny střetem se zvěří, je každoročně poměrně stejný – v naší pojišťovně jde o přibližně 300 takových případů. Většinou se jedná o poškození předních částí vozu v závislosti na nárazu – nárazníky, mřížky chladiče, kapoty, ale i čelní sklo,“ vysvětluje mluvčí Unionu Beáta Dupalová Ksenzsighová.
Musíme si na zvěř dávat pozor i ve dne nebo je riskantní jen noční jízda?
Zvířata jsou živé tvory, které se pohybují po celý den. Nejednou se s různou lesní zvěří můžeme setkat například iv okrajových částech měst či na otevřeném prostranství. Samozřejmě, pohyb zvěře v noci je větší, ale obezřetný je třeba být i ve dne. „Ze svých zkušeností mohu říci, že jsem se už setkal s probíhajícím stádem srnek během bílého dne, nebo se srnkou sedící na teplém asfaltu v podvečerních hodinách. Stejně nebezpečné jsou i menší tvory jako liška či zajíc, protože mohou nadělat na vozidle stejně velké škody,” doplňuje P. Mihálik.
Jak umíme eliminovat riziko střetu se zvěří?
\“Ve všech případech platí, že méně je více, tedy méně rychlosti a více ostražitosti a to hlavně na místech, kde cestu lemuje houština, stromy či les,\“ připomíná motoristický novinář. Důležité je sledovat okraj vozovky, za tmy prozrazují zvěř svítící oči. Je mimořádně důležité, aby silničáři, kteří pečují o okolí vozovky, pravidelně sekali trávu a stříhali keře, protože přehledná krajnice nám umožní rychleji zareagovat.
Tip: 5 problémů doma a v zahraničí, které může vyřešit asistenční služba (+kontakty)
- Co máme dělat po střetu po nehodě?
V podzimním období, pro které jsou typické kromě barevných lesů sychravé a mlhavé dny a noci, je základem po srážce zkontrolovat pasažéry, zda nedošlo ke zraněním a v zápětí označit místo nehody tak, aby bylo pro ostatní řidiče za každého počasí v dostatečné vzdálenosti viditelné.
„Pokud je vozidlo havarijně pojištěno, je třeba přivolat na místo nehody dopravní policii, která vyhotoví policejní zápis, ten je potřebný při nahlášení škody v pojišťovně. Zvěř je sice takříkajíc účastníkem dopravní nehody, ale potřebujete o tom i důkaz. Událost je třeba nahlásit i příslušnému mysliveckému sdružení, zejména pokud jde o vysokou zvěř, nebo lišky, divočáky a medvědy,” radí P.Mihálik.
Pomoci s tím podle jeho slov mohou přivolaní policisté nebo, doporučuje obrátit se na tísňovou linku 112. Se zvířetem po srážce nikdy nemanipulujte, protože toto právo náleží jen uživateli honitby.

- Mám nárok na pojistné plnění při střetu se zvěří?
Samozřejmostí to je, pokud máte uzavřeno havarijní pojištění. Nehodu je nutno nahlásit pojišťovně a připojit všechny příslušné dokumenty. Pokud si na své auto nechcete sjednávat havarijní pojištění, ale obáváte se takových nehod, můžete využít i další možnosti jak si uplatnit pojistné plnění, a tou je doplňkové pojištění k povinnému smluvnímu pojištění.
V rámci doplňkového pojištění „Střet se zvěří” je vaše vozidlo chráněno v případě poškození nebo zničení při střetu s divokou zvěří. Například v pojišťovně Union je výše pojistného plnění 2500 eur a na plnění škodní události se podílíte spoluúčastí ve výši 100, 200 nebo 300 eur.