Kolo může dnes iu hobby sportovců představovat jednu z nejdražších věcí, které vlastní. Za kvalitní značky dvoukolých prostředků mohou milovníci jízdy na kole zaplatit tisíce eur.
Jak funguje pojištění kola a co už pojišťovna neproplatí?
Zdroj: Shutterstock
Zatímco byt nebo auto si většina lidí pojistí v komerční pojišťovně, s kolem to může být komplikovanější. Správnou pojišťovnu pro konkrétní kolo je třeba hledat podle více kritérií. Roli hraje nejen jeho cena, ale zejména místo, kde ho majitel má odložen, když se zrovna nejezdíte na kole.
Běžně se kola proti odcizení či poškození pojišťují v rámci pojištění majetku. Pokud se uzavírá smlouva na pojištění domácnosti, je třeba mít na zřeteli i kolo. I zde se však v případě pojistné události může stát, že za dražší kolo nedostanete od pojišťovny zpět plnou sumu.
Klíčovým slovem při uzavírání pojištění bude takzvaný sublimit. Jednotlivé pojišťovny mají totiž přesně stanoveno, do jaké částky budou krýt v případě pojistné události na majetku například sportovní potřeby. A také to, do jaké výšky budou krýt jejich odcizení ze sklepa, garáže či přímo z bytu.
„Pojistná částka celého majetku může být například 10 tisíc eur. Ale sublimit pojistného plnění na věci odložené mimo byt, tedy například i ve sklepě, může být v některé pojišťovně nastaven na 15 procent. Maximální pojištění bude tedy celkem 1 500 eur,“ vysvětluje partner zprostředkovatelské společnosti Umbrella Group v Bratislavě Michal Ďuriš.
Pokud by zloděj ze sklepa ukradl kolo i lyže, pojišťovna dohromady uhradí maximálně 1 500 eur. \“A to bez ohledu na to, že cena kola může představovat polovinu hodnoty celé domácnosti,\“ upozorňuje M. Ďuriš. Takový sublimit na pojištění sportovních potřeb v některých pojišťovnách platí, i kdyby je měl majitel uloženy přímo v bytě.
Další proměnnou, která vstupuje do pojištění sportovních potřeb, je zajištění místa, kde je takový majetek uskladněn. Podle M. Ďuriše ze všech pojišťoven na trhu jen čtyři umí řešit pojištění majetku v klasickém laťkovém sklepě v paneláku. Je třeba také počítat s tím, že plnění může být velmi nízké.
Přečtěte si: Povodeň není záplava. Jak si chránit svůj majetek? (8 věcí, které je třeba vědět)
Zabezpečení takového sklepa visacím zámkem může mít pojišťovna jako výluku z pojistného plnění. To znamená, že pojišťovna předměty odložené v takto zabezpečeném sklepě jednoduše vůbec nepojistí. Je vysoce pravděpodobné, že pojišťovna nebude plnit ani pojištění v případě krádeže kola ze společných prostor bytového domu.

Na druhé straně některé pojišťovny nabízejí v rámci pojištění majetku i pojištění kola mimo místo pojištění. To znamená, že klientovi proplatí cenu nebo část ceny kola iv případě, že o něj přijede například na dovolené doma nebo v rámci Evropské unie (EU).
Při koupi nového kola existuje ještě další možnost. „Jedna z pojišťoven působících na trhu uzavírá pojištění již při koupi nového kola. Toto pojištění uzavírá samotný prodejce,“ říká M. Ďuriš.