Odložení daňového přiznání: Co všechno budete potřebovat?

0
163
Businessman analysis stockmarket with digital tablet and laptop in office

Nestíháte vyplnit daňové přiznání nebo vám chybí peníze na zaplacení daně z příjmů za loňský kalendářní rok? I toto jsou nepříjemné situace, do kterých se dostávají poplatníci s příchodem posledního možného termínu na podání daňového přiznání. Pokud i vy potřebujete ke splnění této povinnosti více času, můžete požádat o odložení daňového přiznání. Poradíme vám, co všechno musíte splnit, abyste se vyhnuli pokutě za zpoždění.
Odložení daňového přiznání: Co všechno budete potřebovat?
Zdroj: Shutterstock

Zákonem stanovená lhůta

Pokud vám za zdaňovací období 2021 vznikla povinnost podat daňové přiznání, musíte tak učinit nejpozději v poslední březnový den. Avšak tento článek máte pravděpodobně otevřený z důvodu, že zákonem stanovenou lhůtu nezvládnete dodržet.

I v tomto případě pro vás bude 31. 3. 2022 důležitým datem. Kromě posledního termínu pro podání daňového přiznání je to i den, kdy nejpozději můžete požádat o jeho odložení. Pokud na konci března nebudete mít podáno ani daňové přiznání, ani žádost o prodloužení lhůty, musíte se připravit na pokutu za zpoždění od správce daně.

Jak požádat o odložení daňového přiznání?

Formulář, který budete potřebovat, je pro každého stejný. Avšak postup při žádání o prodloužení zákonem stanovené lhůty pro podání daňového přiznání se liší v závislosti na typu vaší práce. Podnikatelé a zaměstnanci mají při podávání žádosti jiné podmínky.

Formulář se žádostí

Formulář vydává finanční ředitelství, proto je zveřejněn na webu finanční zprávy. Jeho vyplnění vám zabere jen pár minut, a to v případě, že máte připraveny všechny potřebné údaje. K odložení daňového přiznání za rok 2021 musíte použít formulář označený jako OZN493v20.

Postup pro podnikatele

Pokud možnost prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání využívá fyzická osoba, která splňuje definici podnikatele podle Obchodního zákoníku, musí to učinit elektronicky. Po přihlášení se do portálu finanční zprávy vyplníte formulář, podepíšete jej elektronickým podpisem a odešlete.

Postup pro „nepodnikatele“

Pokud jste zaměstnancem a zaměstnavatel za vás z nějakého důvodu nepodává daňové přiznání, máte na výběr ze dvou možností. Buď jej podáte elektronicky přes portál finanční správy, nebo formulář vyplníte, vytisknete a osobně odnesete na příslušný daňový úřad podle adresy trvalého bydliště.

Double exposure of abstract creative financial chart hologram and world map on modern business center exterior background, research and strategy concept

Výběr nového termínu

Při vyplňování formuláře můžete narazit na dvě možnosti prodloužení lhůty. Výběr však nezáleží jen na vašich preferencích. Zákon přesně určuje, kdo má nárok, na jakou možnost. Podle toho si vy zvolíte termín v rámci povoleného časového intervalu.

Nejvíce za tři měsíce

Pokud do uplynutí lhůty pro podání daňového přiznání požádáte o odklad a nemáte příjmy ze zahraničí, můžete si termín posunout maximálně o tři kalendářní měsíce. Nová lhůta bude končit poslední den měsíce, který si vyberete. Při vyplňování žádosti můžete uvést tyto tři možnosti:

  1. 4. 2022,
  2. 5. 2022,
  3. 6. 2022.
Předchozí článekPaušální výdaje: Dokdy se musíte rozhodnout, zda si je uplatníte?
Další článekJak funguje pojištění kola a co už pojišťovna neproplatí?