Realitní bublina podle analytika tak brzy nepraskne

0
141
Ein Regenschirm und Euro Geldscheine und Münzen

Bratislava, dům, byt, domy, byty, nájem, bydlení,

Ceny nemovitostí nemohou kontinuálně stoupat závratným dvouciferným tempem donekonečna, míní odborník na reality ve společnosti FinGO.sk Viktor Obtulovič. Zdražování hypotečních úvěrů u některých skupin klientů sníží podle něj koupěschopnost. V horizontu pár měsíců může vést k zastabilizování cen realit zejména v hlavním městě, ale také v jiných atraktivních krajských městech.

„Pokles cen nemovitostí však v brzké době nepředpokládáme. Na realitním trhu platí stále stejná rovnice – poptávka neutichá a několikanásobně převyšuje nabídku,“ pokračuje Obtulovič. Prodávající stále mají podle něj navrch a také oni udávají tempo růstu, protože si mohou vybírat z množství zájemců o koupi. Proto Obtulovič neočekává prasknutí realitní bubliny a snížení cenovek bytů a domů v letošním roce.

Na realitním trhu stále převládá vysoká poptávka po koupi. „Dobře víme, jaká je realita na Slovensku. Staví se málo a pokud se stavět bude, tak dražší, protože ceny stavebních materiálů a prací vzrostly a do karet jim nehraje ani vysoká inflace,“ míní Obtulovič.

Polish zloty money finance growth chart graph

Navíc mnohé stavební společnosti hlásí problémy s garantováním termínů dokončování staveb vzhledem k výraznému nedostatku stavebních materiálů. V praxi to může znamenat zpomalení výstavby, a tím pádem i nižší počet nových nemovitostí na trhu. \“Developeři si dobře přepočítají, zda se jim momentálně vyplatí stavět nebo své plánované projekty odloží \“do šuplíku\“ a vytáhnou je o pár let, kdy ceny stavebních materiálů budou příznivější,\“ dodal Obtulovič.

Předchozí článek2000 na osobu. tzv. inflačné, rozdá v červnu vláda. Kdo ho, kromě seniorů, dostane?
Další článekUkrajina požaduje, aby Německo zastavilo transport plynu přes Nord Stream 1